Nieodwracalne zapalenie miazgi (najgłębszej warstwy zęba) wywołane np. źle leczoną lub zbagatelizowaną próchnicą powoduje konieczność podjęcia leczenia kanałowego. W takiej sytuacji trzeba oczyścić kanał zęba z ropy. Przy okazji usuwa się też nerwy i komórki krwiotwórcze. Ich pozostawienie grozi nawrotem dolegliwości.

 

Dewitalizacja, czyli uśmiercanie zęba

 

W przypadku zapalenia zaawansowanego stomatolog podejmuje decyzję o zatruciu zęba. Normalnie wystarczy samo wyczyszczenie kanału, ale poważne zmiany chorobowe wymagają podjęcia dodatkowych kroków celem eliminacji drobnoustrojów, jakie nagromadziły się w zmienionym kanale zęba.

Bakterie uśmierca się lekarstwem. Ten etap leczenia kanałowego nazywa się dewitalizacją. To zabieg polegający na uśmiercaniu, tj. pozbawianiu zęba funkcji życiowych, poprzez zniszczenie tkwiącego w nim nerwu przy pomocy trutki. Tą ostatnią jest paraformaldehyd, który ma właściwości toksyczne.

Więcej o dewitalizacji w kontekście leczenia kanałowego można dowiedzieć się z internetu, wpisując hasło „zatrucie zęba ból”. W tym miejscu warto jedynie wspomnieć, że po zaaplikowaniu trutki ząb zwykle przestaje boleć. Nie jest to jednak koniec kuracji!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

78 + = 87