• 6 listopada 2024

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o psychoterapii

Wstęp

W pewnym momencie wszyscy doświadczamy wahań nastroju, niepokoju, stresu, poczucia beznadziejności, strachu i innych rodzajów emocji. To może być z powodu problemów finansowych, straty osobistej, problemy z relacjami, ciśnienie wydajność, choroby, problemy rodzinne, lub wiele innych powodów. Wiele czasu, mamy tendencję do przezwyciężenia tych problemów przez siebie i odbić się w akcji. Jednak czasami możemy potrzebować trochę pomocy, aby sobie poradzić.

Kiedy trudniej jest Ci uwolnić się od negatywnych emocji lub zauważasz oznaki zalegającego cierpienia psychicznego, warto porozmawiać z profesjonalistą w dziedzinie zdrowia psychicznego. Sesje psychoterapii z udziałem eksperta mogą pomóc Ci zidentyfikować problemy emocjonalne, które sprawiły, że czujesz się odizolowany i zdystansowany. Jest to trudne zarówno dla Ciebie, jak i dla osób, które się Tobą opiekują. Psychoterapeuci mogą pomóc ci wypełnić tę lukę za pomocą narzędzi i technik opartych na dowodach.

Spis treści

Co to jest psychoterapia?W jaki sposób psychoterapia jest przydatna i jakie są jej korzyści?Kiedy człowiek potrzebuje psychoterapii?PodsumowanieCzęsto zadawane pytania (FAQ)

Co to jest psychoterapia?

Psychoterapia to sposób pomagania ludziom cierpiącym na wiele różnych chorób psychicznych i trudności emocjonalnych/proces leczenia zaburzeń psychicznych i emocjonalnych przy użyciu technik psychologicznych. Inaczej zwana "terapią rozmową" lub "doradztwem", psychoterapia ma na celu pomóc ludziom zrozumieć i uznać ich uczucia, a także przygotować ich do radzenia sobie z nimi poprzez wprowadzenie podejścia opartego na dowodach naukowych.

Psychoterapia może trwać około kilku sesji lub może trwać kilka miesięcy i lat. Liczba potrzebnych sesji może się różnić w zależności od osoby. Ponadto, sesje terapeutyczne mogą być prowadzone z jednostką, grupą, rodziną lub parą i mogą pomóc zarówno dzieciom jak i dorosłym.

Terapia ta pomaga ludziom rozwiązywać problemy, zarządzać równowagą między życiem zawodowym a prywatnym, pokonywać trudności emocjonalne, osiągać cele i leczyć różne rodzaje problemów ze zdrowiem psychicznym.

Poniżej przedstawiamy tylko niektóre z warunków, w których psychoterapia może pomóc:

    DepresjaStresLękZaburzenia nastrojuOCDADHZaburzenia odżywianiaZaburzenia osobowościPanikaZaburzenia psychiczneTraumaSchizofreniaZaburzenia dwubiegunoweFobiaNadużywanie substancji psychoaktywnychNałogi

Osoby prowadzące psychoterapię nazywane są psychoterapeutami. Praktycy ci posiadają doświadczenie i rozległą wiedzę z zakresu psychologii. Jednak konieczność posiadania licencji, stopnia naukowego i certyfikatu może się różnić w zależności od kraju.

Profesjonalni psychoterapeuci, którzy mogą Ci pomóc, to m.in:

    PsychiatraPsychoanalitykPsychologPsychiatraPsychiatric nurse practitionerClinical social workerClinical PsychologistProfessional counselorMental health expertMarriage therapist Family therapist.

Istnieją różne terapie, które psychoterapeuta może zastosować, aby pomóc pacjentowi. Różni terapeuci stosują różne strategie. Również techniki mogą się różnić w zależności od doświadczenia terapeuty i powagi problemu emocjonalnego, przez który przechodzi pacjent.

Niektóre z powszechnie stosowanych metod są podzielone na pięć typów:

#1 Terapia psychodynamiczna

Terapia ta koncentruje się głównie na przeszłych problematycznych wydarzeniach pacjenta, które mają wpływ na obecne problemy.

#2 Terapia Poznawczo-Behawioralna (CBT)

Technika CBT koncentruje się głównie na zmianie procesu myślowego pacjenta, który może powodować negatywne uczucia.

#3 Terapia eklektyczna

Terapia ta jest leczeniem dostosowanym do potrzeb pacjenta, które wykorzystuje szereg metod w celu stworzenia indywidualnego podejścia dla pacjenta.

#4 Terapia integracyjna

Terapia integracyjna ma na celu ułatwienie poczucia całości poprzez połączenie różnych terapii.

#5 Terapia humanistyczna

Terapia humanistyczna ma na celu poprawę pozytywnych cech, dobrego charakteru i samoświadomości u pacjenta.

Jak przydatna jest psychoterapia i jakie są jej korzyści?

W przeszłości ludzie wahali się, czy mówić o problemach ze zdrowiem psychicznym, ale dziś coraz więcej osób zgłasza się po profesjonalną pomoc. Dzieje się tak po prostu dlatego, że psychoterapia jest przydatna do wprowadzania pozytywnych zmian w życiu ludzi. Ponadto ludzie zdają sobie sprawę, że zdrowy umysł jest niezbędny dla zdrowego ciała. Stygmat związany ze zdrowiem psychicznym zaczął się zmniejszać.

W sesji psychoterapeutycznej ludzie są zachęcani do mówienia o swoich myślach i uczuciach, które ich niepokoją. Mówienie o trudnych wydarzeniach życiowych jest ważne, ponieważ przechowywanie negatywnych uczuć może z czasem ulec pogorszeniu. Dlatego, gdy czujesz się przytłoczony przedłużającymi się emocjami, najlepiej skonsultuj to z przeszkolonym psychoterapeutą. Im szybciej ktoś dotrze do profesjonalnego terapeuty, tym lepiej będzie on w stanie pomóc w prowadzeniu szczęśliwszego, zdrowszego życia. Choć mamy wiele osób, które się o nas troszczą, tylko wyszkolony profesjonalista może nam pomóc w leczeniu ran, które wymagają nadzoru.

Terapia jest rzeczywiście użytecznym narzędziem w radzeniu sobie z wieloma problemami, od lęków po traumę i problemy interpersonalne.

Oto 10 korzyści płynących z korzystania z sesji psychoterapeutycznych:

#1 Poczuj się zmotywowany

Brak zainteresowania wykonywaniem codziennych czynności i ciągłe uczucie smutku to najczęstsze oznaki depresji. Terapeuta pomaga ludziom stworzyć nowe, interesujące sposoby, aby spróbować i pozostać zmotywowanym.

#2 Przezwyciężenie destrukcyjnych zachowań

Terapeuci identyfikują czynniki wyzwalające, które mogą prowadzić do szkodliwych zachowań i negatywnych wzorców myślowych. Tworzą plany/strategie leczenia, które pomogą ludziom kontrolować reakcje na takie bodźce.

#3 Radzenie sobie ze stresem i gniewem

Stres i złość w znacznym stopniu przyczyniają się do problemów zdrowotnych, takich jak wysokie ciśnienie krwi i ataki serca. Psychoterapeuci sugerują pewne techniki radzenia sobie ze stresem, gniewem, niepokojem, wahaniami nastroju i innymi.

#4 Budowanie pewności siebie i wiary we własne siły

Psychoterapia pomaga rozwijać pewność siebie i umiejętności rozwiązywania problemów oraz być bardziej samodzielnym. Takie cechy mogą być świetne do zarządzania problemami zdrowia psychicznego przez długi czas.

#5 Zmniejszenie ilości przyjmowanych leków

Osoby borykające się z problemami zdrowia psychicznego są czasami poddawane terapii antydepresyjnej i innym lekom. Regularne sesje terapeutyczne mogą ograniczyć stosowanie leków.

#6 Polepszenie duchowego dobrobytu

Terapeuci starają się wpoić techniki takie jak ćwiczenia oddechowe, medytacja i joga, które ostatecznie poprawiają duchowe samopoczucie pacjenta. Są one również zachęcani do podróżowania, uzyskać wystarczającą ilość światła słonecznego i jeść zdrową żywność dla lepszych wyników.

#7 Pokonać OCD

Obsessive-Compulsive Disorder jest stanem zdrowia psychicznego, który popycha osobę do spirali niechcianych myśli lub zrobić coś w kółko. Terapeuta pomoże w sprowadzeniu niestandardowych metod alternatywnych, aby poradzić sobie z takim przymusem.

#8 Zarządzaj równowagą między życiem zawodowym a prywatnym

Równowaga między życiem zawodowym a prywatnym staje się coraz trudniejsza do opanowania. Psychoterapeuta pomaga pacjentowi otworzyć się na komunikację i lepiej współpracować z ludźmi. Pomaga to zredukować chroniczny stres i frustrację.

#9 Prowadzenie zdrowego stylu życia

Mówi się, że psychoterapia poprawia objawy depresji, fobii, choroby dwubiegunowej, paniki, lęku i innych problemów ze zdrowiem psychicznym. Dobry terapeuta ma na celu pomóc ludziom w prowadzeniu zdrowego stylu życia nawet po zakończeniu leczenia.

#10 Rozwijaj samoopiekę

Psychoterapia pomaga ludziom zrozumieć, że zdrowie fizyczne i psychiczne są równie ważne. Rozładowując wszystkie ciężkie uczucia, pacjent może poczuć się wyzwolony i katartyczny i spróbować rozwinąć samoopiekę w przyszłości.

Kiedy osoba potrzebuje psychoterapii?

Na całym świecie panuje błędne przekonanie, że tylko osoby z poważnymi problemami psychicznymi powinny odwiedzać psychoterapeutę. To piętno jest często powodem, dla którego ludzie nie szukają pomocy, a ich stan zdrowia psychicznego pogarsza się. Istnieje kilka powodów, dla których osoba może potrzebować sesji psychoterapeutycznych.

Poniżej przedstawiamy kilka oznak, że dana osoba może potrzebować psychoterapii:

    Nieoczekiwane/przedłużające się wahania nastrojuPrzechodzenie dużych zmian w życiuObezwładniające uczucie smutkuPrzedłużające się poczucie bezradności i beznadzieiPrzeszkadzające i autodestrukcyjne myśliNic nie przynosi szczęścia i radości/uczucie nagłego niezadowolenia z hobbyTrudności w skupieniu się na pracy lub nauceCzuje się odizolowana lub samotnaPoradzenie sobie z uzależnieniemCiągłe napięcie i niepokójPrzeżywanie wielu niewłaściwych sytuacjiRównowaga między pracą a życiem prywatnym staje się trudnaTrudności ze snem i dietąUczucie utraty kontroli nad życiem

Podsumowanie

Każdy z nas zasługuje na wsparcie i nie ma nic złego w szukaniu profesjonalnej pomocy dla dobrego samopoczucia psychicznego. Nie musisz czekać, aż sytuacja się pogorszy, aby uzyskać wsparcie. Nigdy też nie lekceważ swoich uczuć, ponieważ oznaki zaburzeń psychicznych lub emocjonalnych nie zawsze muszą być oczywiste. Tak więc, szukaj pomocy i pamiętaj, że nie jesteś w tym sam.

Często zadawane pytania (FAQs)

Q. Kto potrzebuje psychoterapii? O. Psychoterapii może potrzebować każdy, kto ma do czynienia z ogromną zmianą w życiu, a także z problemami zdrowia psychicznego, takimi jak depresja, schizofrenia, lęk, stres, wahania nastroju, wycofanie społeczne, zaburzenia dwubiegunowe, bezsenność i inne. P. Czym zajmuje się psychoterapeuta? O. Zadaniem psychoterapeuty jest pomóc ci naprawić samego siebie. Psychoterapeuci odkrywają wzorce i metody, które pozwalają pacjentowi radzić sobie z sytuacjami życiowymi. Wszystko to odbywa się poprzez wielokrotne rozmowy, naukowe plany leczenia i techniki doradcze. P. Czy psychoterapia jest skuteczna w przypadku zaburzeń psychicznych? A. Tak, wiele studiów i badań wykazało, że psychoterapia jest skuteczna w poprawie objawów zaburzeń psychicznych. Jednak uzyskanie rezultatów wymaga czasu, więc trzeba być tolerancyjnym wobec terapii. P. Jak długo trzeba kontynuować psychoterapię? O. Psychoterapia nie jest procesem ograniczonym czasowo. Osoby z mniejszymi celami mogą oczekiwać wspaniałych rezultatów w krótszym czasie, natomiast w przypadku poważnych problemów ze zdrowiem psychicznym może upłynąć trochę czasu, zanim pojawią się rezultaty. Dlatego podczas wizyty u psychoterapeuty należy ustalić rozsądny i realistyczny cel. P. Ile kosztuje sesja psychoterapii? A. Średni koszt psychoterapii w Indiach waha się od 500 do 3000 Rs. za sesję. Jest też wiele organizacji pozarządowych, które prowadzą sesje psychoterapeutyczne za darmo lub już od 10 Rs. za sesję. P. Jakie są rodzaje psychoterapii? A. Terapie psychodynamiczne, terapie poznawczo-behawioralne (CBT), terapie eklektyczne, terapie humanistyczne, dialektyczne terapie behawioralne i inne rodzaje terapii polegające na rozmowie i doradztwie. P. Jak wybrać psychoterapeutę? O. Wybierając psychoterapeutę, powinieneś wziąć pod uwagę swoje potrzeby. Twój lekarz pierwszego kontaktu, przyjaciel lub członek rodziny może zasugerować Ci dobrego terapeutę. Przed wyborem psychoterapeuty upewnij się, że przeczytałeś recenzje w internecie i sprawdź jego doświadczenie.
Tagi: Terapia poznawczo-behawioralnaydepresja i lękzdrowy styl życialemotywacjaZaburzenia obsesyjno-kompulsywneTerapia psychodynamicznaPsychoterapiasamopielęgnacjasamopoczucie pewności siebiezarządzanie stresemzrównoważenie życia zawodowego

Share :

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Może Cię zainteresować

Cztery filary zdrowego stylu życia

Rozpocząłeś tydzień detoksu po przejedzeniu w weekend, ale zapomniałeś wrzucić ćwiczenia do swojej codziennej...