Jakie witaminy ma jabłko?
W naszym kraju jabłka to najbardziej przystępne cenowo owoce. Są w sprzedaży przez cały rok, często rosną na wsi lub na podwórku własnego domu. Wiele się mówi o dobroczynnych właściwościach owocu, ale czasami przecenia się jego korzyści dla naszego organizmu.
Nawet starożytni Grecy mówili o leczniczych właściwościach jabłek. Kiedy jednak naukowcy postanowili sprawdzić, na ile to prawda, okazało się, że w tym owocu nie ma tak wielu witamin. Na przykład witaminy C jest 10 razy mniej niż w przypadku pomarańczy. A jabłko ważące 150 gramów dostarcza tylko 8% dziennej wartości witaminy C, 2% witaminy A. Na czym więc polega uzdrawiająca tajemnica tego owocu?
Dalsze badania wykazały, że głównym bogactwem jabłek są przeciwutleniacze. To właśnie te substancje chronią nas przed rakiem, chorobami serca i naczyń oraz ogólnie przed starzeniem. A pod względem zawartości tych substancji jabłka zajmują czołowe miejsce wśród innych owoców. I co bardzo ważne, w przeciwieństwie do witamin, przeciwutleniacze nie ulegają zniszczeniu podczas przechowywania. Naukowcy z Cornell University w USA odkryli, że ekstrakty jabłkowe skutecznie blokują komórki rakowe. Tylko ekstrakt z żurawiny miał silniejsze działanie. Okazało się, że maksymalna ilość substancji leczniczych zawiera skórka jabłka. Lekarze doszli do wniosku, że same jabłka nie leczą chorób. Jednak z ich pomocą organizm może już poradzić sobie z wieloma niebezpiecznymi dolegliwościami.
Oto tylko mała lista przydatnych „właściwości jabłka”:
1 Jabłka wzbogacają krew. Są bogate w żelazo, a regularne spożywanie jabłek zwiększa poziom hemoglobiny, co jest korzystne przy anemii i przy dużej utracie krwi.
2 Stymulują wzrost witalności, pomagają przy stresie i zmęczeniu, wzmacniają układ sercowo-naczyniowy i poprawiają pracę mózgu. To zasługa minerałów: magnezu, fosforu, wapnia, potasu, selenu i jodu, a także witamin C, B1, B2, PP, E.
3 Jabłka są bardzo przydatne dla pacjentów z nadciśnieniem, ponieważ usuwają z organizmu nadmiar wody i soli, co pomaga obniżyć ciśnienie krwi. Osoby cierpiące na nadciśnienie powinny codziennie rano zjeść przynajmniej jedno słodko-kwaśne jabłko lub wypić 1/2 szklanki soku z zielonego jabłka na godzinę przed posiłkiem.
4 Jabłka są przydatne w przypadku zatrucia. Ich komórki roślinne są naturalnym sorbentem i dlatego dobrze usuwają trucizny z organizmu.
5 Owoc ten poprawia trawienie, ponieważ zawiera niezbędne kwasy organiczne: jabłkowy, cytrynowy, salicylowy i borowy. Dzięki nim jabłka pobudzają produkcję żółci i soku żołądkowego. Uważa się, że jedno jabłko 20 minut przed posiłkiem gwarantuje dobry apetyt.
6 Kilka jabłek pomaga schudnąć. Uważa się, że najlepszą dietą na szczupłość jest kilkudniowe spożywanie pieczonych jabłek z kefirem. W takim przypadku obciążenie żołądka będzie małe, a toksyny zostaną szybko usunięte z organizmu. W przypadku otyłości wykonuje się mieszanki soków: sok jabłkowy - 100 ml, sok z melona - 50 ml, sok pomidorowy - 5 ml, sok z cytryny - 25 ml.
7 Jabłka jeszcze bardziej obniżają poziom cholesterolu! Aby to zrobić, wystarczy zjeść dwa lub trzy jabłka dziennie. Dietetycy zauważyli, że dwutygodniowa dieta jabłkowa zmniejsza obecność tej substancji we krwi człowieka o prawie 30%.
Co jeszcze musisz wiedzieć o jabłkach
Zielone są zdrowsze niż czerwone. Zawierają cenniejsze substancje. Ponadto nie powodują alergii, dlatego zaleca się je (lub ich sok) podawać nawet dzieciom i kobietom w ciąży. W przypadku chorób nerek, wątroby i chorób układu krążenia dobre są słodkie odmiany jabłek, na otyłość, cukrzyca - odmiany kwaśne. Jabłka mogą częściowo kompensować szkody spowodowane tytoniem: zawierają przeciwutleniacze, które chronią płuca przed nikotyną. Jabłka zwiększają odporność organizmu na promieniowanie.