• 24 lipca 2024

Dlaczego dieta paleo to nonsens

Dlaczego dieta paleo to nonsens

Podczas epoki paleolitu (około 2,6 miliona lat temu), nasi przodkowie homininów jedli dietę, która składała się głównie z ryb, orzechów, jagód i dziczyzny, i polowali za pomocą narzędzi wykonanych z kamienia lub kości. Ich mapa żywieniowa składała się w zasadzie z tego, co udało im się wyłuskać z ziemi. Był to w końcu czas, kiedy podstawowa ludzka inteligencja i technologia były w skrajnym powijakach. Jedna rzecz jest jednak pewna - jaskiniowcy z tamtych czasów szukali najprostszych potrzeb, aby po prostu przeżyć, a myśl, że pewnego dnia współcześni ludzie zaadoptują ich niepewną wersję pożywienia, miała dla nich tak samo mało sensu, jak nagłe porzucenie przez ludzkość telefonów komórkowych na rzecz sygnałów dymnych. Ale tak się stało. Płodna "Paleo Diet," i daleko idące wyobrażenie o powrocie do naszej Cro-Magnon diety rzeczywiście stał się rzeczywistością. Ludzie na całym świecie oszaleli na punkcie "nowej" diety o "starych korzeniach", gdzie myśliwy-zbieracz-style, organiczne menu było nagle królem i żywności, takich jak nabiał, ziarna, skrobia, a nawet rośliny strączkowe były na bloku cięcia.

Oto rzecz - dieta paleo? To jest całkiem sporo bzdur.

Dobra, dobra, wysłuchaj mnie. Chociaż prawdą jest, że jedzenie diety składającej się w całości z owoców, chudego mięsa, ryb i warzyw - i wycinanie przetworzonego cukru i węglowodanów - może spowodować utratę wagi (z oczywistych powodów), to jest całkiem sporo, gdzie kończą się korzyści. Po pierwsze i najważniejsze, nie da się odtworzyć diety Paleo. Poza faktem, że gatunki spożywane w diecie Paleo (owoce/warzywa, zwierzęta, itp.) są dramatycznie różne od tych dzisiejszych, nie ma dosłownie żadnego sposobu dla laików konsumentów, aby przetestować produkty i mięsa, które twierdzą, że są organiczne. "Nie możemy wziąć organiczny z licznika i powiedzieć, że kłamiesz", mówi dr Gabe Mirkin, guru fitness, długoletni gospodarz radia i medycyny sportowej lekarz z ponad 50 lat praktyki. "Przemysł, to jest szalony z oszustwa," dodaje. Barbara King, antropolog biologiczny w College of William and Mary w Wirginii, mówi, że ludzie w tym czasie dostosowali się do tego, gdziekolwiek żyli. "Nie było jednego łowca-zbieracz strategii żerowania, a geny nie więcej 'zaprojektowane' nasze zachowanie żywieniowe niż zaprojektowali nasz język lub nasze sposoby odnoszenia się między płciami," powiedziała w raporcie NPR. Innymi słowy, nie jest to, jak twierdzą mistrzowie Paleo Diet, dieta oparta na sposobie, w jaki ludzkie geny są "ma być". W rzeczywistości geny ludzi, podobnie jak żywność, tylko ewoluowały i dostosowały się, aby być silniejsze. "Wszystkie pokarmy w Ameryce Północnej dzisiaj zostały przekształcone poprzez selektywną hodowlę z tych, które były dostępne dla naszych przodków", mówi Mirkin w swoim blogu online. "Są większe, słodsze, bardziej tłuste i bardziej płodne. Ale nadal zawierają te same składniki odżywcze, co starożytne dzikie gatunki".

Co to jest wołowina Paleo z GMO?

Duża część kultury diety Paleo obracała się wokół nacisków, aby uzyskać genetycznie zmodyfikowaną (GMO) żywność z półek, coś innego Mirkin mówi, że jest niedorzeczne. "Nie mamy żadnych danych, że GMO jest szkodliwe," Mirkin mówi, odnosząc się do meta-study około 2000 recenzowanych badań, które nie znalazły żadnych dowodów, że GMO szkodzi ludziom. W rzeczywistości, GMO przechodzą od 7 do 10 lat testów, zanim mogą być sprzedawane - znacznie więcej niż ich organiczne odpowiedniki. Drugą stroną medalu jest koszt i zawiłości diety Paleo. Organiczne jedzenie jest drogie, a wycinanie węglowodanów i rafinowanego cukru każdego rodzaju jest niezwykle ograniczające.

Więc co możemy wziąć z tego wszystkiego?

Mirkin mówi, że jeśli próbujesz schudnąć, najlepiej skupić się na wielkości porcji i jeść dużo owoców i warzyw. "Wszystkie dane pokazują, że ludzie, którzy jedzą najwięcej pełnych ziaren, owoców, warzyw itp. mają najmniejszą cukrzycę i najzdrowszą wagę" - mówi. Gotowy, aby wypróbować zdrową, kontrolowaną porcjami dietę? Diet-to-Go oferuje cztery plany posiłków dostosowane do Twoich indywidualnych potrzeb, które pomogą Ci schudnąć bezpiecznie i skutecznie.

------------------------------------------------------------------------------------

Autor: Caitlin H Diet-to-Go Community Manager Caitlin jest menedżerem społeczności Diet-to-Go i zapaloną biegaczką. Pasjonuje ją nawiązywanie kontaktów online i utrzymywanie zdrowego, aktywnego stylu życia. Wierzy, że umiar jest kluczem, a ludzie odniosą największy sukces w odchudzaniu, jeśli zaangażują się w zdrowy styl odżywiania i fitness.

Share :

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Może Cię zainteresować