• 24 lipca 2024

Co każdy rodzic powinien wiedzieć o dzieciach i alergiach pokarmowych

Zadaniem nas WSZYSTKICH jest zapewnienie dzieciom bezpieczeństwa. Oto sześć ważnych rzeczy, które wszyscy rodzice powinni wiedzieć o alergiach pokarmowych.

Kilka lat temu byliśmy na rodzinnych wakacjach, dzieląc się pierwszą kolacją w wynajętym domku na plaży, kiedy coś poszło strasznie nie tak.

U nastoletniego członka rodziny zdiagnozowano niedawno alergię na drób. Pizze, które przygotowaliśmy, nie zawierały drobiu na liście składników, ale po kolacji zaczął odczuwać swędzenie. Wziął trochę Benadrylu, ale jego usta zaczęły puchnąć. Potem powiedział, że ma problemy z przełykaniem.

Nasz dom znajdował się w sennym nadmorskim miasteczku. Nie mieliśmy pojęcia, gdzie może znajdować się najbliższy ośrodek pomocy doraźnej lub szpital. Jego rodzice zadzwonili pod numer 911. Chociaż nigdy wcześniej nie musieli używać EpiPena, spakowali dwa. Dali mu pierwszy z nich i czekali na karetkę.

Co sobie wtedy uświadomiłem

Sanitariusze poprosili kogoś, żeby stanął na końcu ciemnego podjazdu, żeby wiedzieli, gdzie skręcić. Mój mąż i ja zgłosiliśmy się na ochotnika. Kiedy czekaliśmy, co wydawało się zbyt długo, na przybycie pomocy, byłam przerażona.

Wiedziałam, że strach jest czymś, z czym tak wielu rodziców żyje każdego dnia, wysyłając swoje dzieci do szkoły - że oprócz zwykłych zmartwień związanych z rozczarowaniami i złamanym sercem, niektórzy rodzice obawiają się, że ich dziecko będzie miało zagrażającą życiu reakcję na coś tak pozornie łagodnego jak kawałek pizzy czy ciasteczko. Już o tym wiedziałam. Ale w tamtej chwili poczułam to. (Szczęśliwe zakończenie: został zabrany do szpitala i w pełni wyzdrowiał).

Jako mama, mam empatię dla rodziców, którzy mają dzieci z alergiami pokarmowymi. A jako dietetyk, rozumiem jak skomplikowane to wszystko może być: mylące etykiety żywności, skomplikowane listy składników, ryzyko kontaktu krzyżowego. Ale kiedy ukochana osoba ma ciężką reakcję alergiczną tuż przed tobą, to naprawdę uderza w dom.

Dlaczego to ma znaczenie dla nas wszystkich

Nawet jeśli Twoje dziecko nie ma alergii pokarmowej, są szanse, że ktoś z jego przyjaciół lub członków rodziny ma. Jedno na każde 13 dzieci w USA ma alergię pokarmową -to odpowiednik około dwójki dzieci w każdej klasie szkolnej!

Nawet jeśli nie jesteś osobiście dotknięty alergią pokarmową, Twoje działania mogą mieć wpływ na rodziny, które są nią dotknięte. Prawdą jest, że to do wszystkich rodziców należy zrozumienie podstaw alergii pokarmowych, abyśmy mogli zapewnić bezpieczeństwo WSZYSTKIM dzieciom. Oto co wszyscy rodzice powinni wiedzieć o dzieciach i alergiach pokarmowych:

1. Jak wygląda reakcja alergiczna

Nawet jeśli dziecko nigdy wcześniej nie doświadczyło objawów (lub objawy są bardzo łagodne), mogą one szybko przekształcić się w poważną reakcję. Dlatego tak ważne jest, aby podjąć działania przy pierwszych oznakach alergii.

Objawy łagodniejszej reakcji alergicznej obejmują:

 • pokrzywka
 • zaczerwienienie skóry
 • swędzenie ust lub języka
 • kichanie
 • ból brzucha
 • mdłości i wymioty

Objawy ciężkiej reakcji alergicznej obejmują:

 • obrzęk warg, języka i gardła
 • kłopotliwe połykanie
 • świszczący oddech
 • uczucie omdlenia
 • ból w klatce piersiowej

2. Jak używać EpiPen

Autowstrzykiwacze epinefryny, takie jak EpiPen, zawierają leki, które leczą reakcję alergiczną i mogą uratować życie! Jeśli masz w domu dziecko z alergią pokarmową, upewnij się, że rodzice zostawili u Ciebie EpiPen (lub w przypadku starszych dzieci, że same go przyniosły).

Długopis jest naprawdę prosty w użyciu - a wiedza, jak go używać, pozwoli zaoszczędzić cenny czas i stres w nagłych wypadkach. Poświęć kilka minut na obejrzenie tego krótkiego filmu, aby dowiedzieć się jak to zrobić.

Jeśli jesteś sam z osobą, która ma reakcję, najpierw podaj jej pióro, a następnie zadzwoń pod numer 911. Jeśli jesteś z innymi osobami, niech ktoś zadzwoni pod numer 911, podczas gdy Ty podajesz pióro. Pamiętaj, że EpiPen daje ci czas do momentu, gdy dana osoba będzie mogła zostać poddana leczeniu. Nawet jeśli podano pen, dziecko nadal musi udać się do szpitala, ponieważ reakcja może powrócić i mogą być potrzebne dodatkowe leki.

3. Jak zapewnić dzieciom bezpieczeństwo

Jeśli masz pod opieką dziecko z alergią pokarmową, upewnij się, że wiesz dokładnie, na co jest uczulone i co może, a czego nie może mieć. Starsze dzieci będą oczywiście lepsze w czytaniu etykiet i mówieniu o tym, ale młode dzieci mogą nie wiedzieć. W razie wątpliwości zawsze dzwoń do rodziców dziecka - lub zapytaj wcześniej o to, co jest bezpieczne.

4. Jak czytać etykietę żywności pod kątem alergii

FDA wymaga, aby producenci żywności określali główne alergeny pokarmowe: mleko, jaja, ryby, skorupiaki, orzechy drzewne, orzeszki ziemne, pszenicę i soję (a od przyszłego roku także sezam). Alergeny te muszą być umieszczone na etykietach w jednym z dwóch miejsc:

 • W nawiasach po nazwie składnika, jak na przykład: "serwatka (mleko)".
 • Zaraz po lub obok listy składników w oświadczeniu "zawiera", takim jak to: "Zawiera pszenicę, mleko i soję".

Możesz również zobaczyć oświadczenia takie jak "może zawierać pszenicę i soję" lub "przetwarzane w zakładzie, w którym stosuje się również orzeszki ziemne". Te stwierdzenia mają na celu ostrzeżenie o kontakcie krzyżowym, który ma miejsce, gdy żywność lub napój zostaje zanieczyszczony alergenem, ponieważ są przetwarzane na tym samym sprzęcie (lub po prostu w tym samym obszarze). Niektóre osoby z alergiami pokarmowymi unikają produktów z takimi ostrzeżeniami, a inne nie.

4. Jakie są zasady obowiązujące w szkole i na obozie

Szkoły, obozy i inne miejsca, w których gromadzą się dzieci mają swoje zasady, aby je chronić. Przed spakowaniem lunchu lub przekąski - lub wysłaniem smakołyku na urodziny lub przyjęcie klasowe - upewnij się, że wiesz, czy istnieją ograniczenia dotyczące tego, co możesz spakować lub wysłać. Jeśli są, potraktuj je poważnie.

5. Jak zaangażować WSZYSTKIE dzieci

Wszystkie dzieci powinny czuć się włączone w zabawę i być jej częścią. Jeśli organizujesz imprezę, skonsultuj się z rodzicami na temat alergii pokarmowych i dowiedz się, co możesz im zapewnić - lub poinformuj ich z wyprzedzeniem, aby mogli przysłać bezpieczny smakołyk dla swojego dziecka (i nie obrażaj się, jeśli wolą sami coś przynieść!). Jeśli kupujesz smakołyki z lokalnej piekarni, zapytaj ich o alergeny, których używają w swoich zakładach. W przypadku imprez klasowych lub Cukierek albo psikus, skorzystaj z listy 20 smakołyków, które są wolne od głównych alergenów. Możesz też rozważyć świętowanie za pomocą przedmiotów nieżywnościowych, takich jak naklejki lub inne żetony.

6. Że rodziny zasługują na zrozumienie i empatię

Wszyscy rodzice martwią się o bezpieczeństwo swoich dzieci. Ale wyobraź sobie, że życie Twojego dziecka może być zagrożone przez mały, przypadkowy kęs niewłaściwego jedzenia. Więc jeśli czujesz się niewygodny z powodu polityki szkoły dotyczącej orzeszków ziemnych lub zirytowany przez mamę pytającą o składniki babeczek, które przyniosłeś na imprezę, postaw się w ich sytuacji. Oto mocny esej, który napisała moja przyjaciółka o tym, jak to jest mieć dziecko z zagrażającą życiu alergią pokarmową: Apel mamy z alergią pokarmową o empatię

Share :

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Może Cię zainteresować

Cztery filary zdrowego stylu życia

Rozpocząłeś tydzień detoksu po przejedzeniu w weekend, ale zapomniałeś wrzucić ćwiczenia do swojej codziennej...