• 24 lipca 2024

Czym jest dieta South Beach?

South Beach to podejście do diety, które jest stosunkowo nowe, chociaż już dobrze sprawdzone, ponieważ zaproponował je jako pierwszy w 1995 roku Arthur Agatston, amerykański kardiochirurg. Zbudowana jest w oparciu o nawyki żywieniowe osób z plaż południowych. Książkę, opisującą swoją metodę wydał w 2003 roku i sprzedała się ona w nakładzie aż 23 milionów egzemplarzy.

Założenia diety

South Beach to dieta stanowiąca odpowiedź na choroby cywilizacyjne współczesnego świata, głównie choroby serca i cukrzycę typu II. Stosowanie tej diety oznacza ogólną poprawę stanu zdrowia, jak również bardzo konkretne rezultaty, takie jak lepsze samopoczucie i prawidłowa masa ciała. Wielką zaletą tej diety jest to, że jest ona stosunkowo prosta. Opiera się ona w największym stopniu o indeks glikemiczny przyjmowanych pokarmów i pozwala na jedzenie praktycznie wszystkiego i w dowolnych ilościach pod warunkiem, że indeks glikemiczny zostanie ustalony na możliwie niskim poziomie. Nie należy tego mylić z ładunkiem glikemicznym czyli ilością cukru w danym produkcie spożywczym.    W diecie South Beach nie powinno być tez produktów wysoko przetworzonych. Chodzi przede wszystkim o tłuszcze nasycone, które cechują się bardzo wysokim indeksem glikemicznym. Dotyczy to jednak też białego pieczywa czy makaronów. Zamiast tego warto korzystać z warzyw i owoców, których indeks glikemiczny jest poniżej 50 (tłuszcze nasycone to powyżej 60).    

South Beach dieta

Dla diety South Beach ważne jest też śniadanie, które powinno być na tyle obfite, aby od razu pobudzić metabolizm i nie zachęcać nas do przejadania się w okolicach południa. W ten sposób normujemy poziom naszej glukozy we krwi.

UWAGA: Każda dieta to poważna zmiana w sposobie funkcjonowania naszego organizmu. Może ona być potencjalnie dla nas niebezpieczna, zwłaszcza jeśli cierpimy na rożne choroby przewlekłe. Dlatego nawet jeśli jesteśmy zdrowi, przed rozpoczęciem diety warto zapytać o zdanie lekarza. Nie należy też rzucać się na diety tylko dlatego, że są one modne. Popularność nie jest tożsama ani z jakością, ani nawet z bezpieczeństwem. Dotyczy to zwłaszcza tak zwanych monodie, które w dużym stopniu ograniczają różnorodność przyjmowanych pokarmów. Takie diety mogą być wyniszczające, a ich charakter zwykle potęguje efekt jojo.

Przebieg diety South Beach

    W diecie South Beach mamy trzy fazy. Różnią się one tym, co będzie trafiało na nasz talerz.

    Faza I to sześć posiłków dziennie, których najważniejszym zadaniem jest dbanie o to, by poziom cukru w naszej krwi był w miar trę równy przez cały dzień. Takie posiłki powinny być sycące, ale nie nadmiernie kaloryczne. Ten etap może być szokiem dla organizmu, który poskutkuje stratą nawet 6kg masy ciała w 2 tygodnie. W tym czasie opierać będziemy się na chudym mięsie czerwonym i drobiowym, jajkach, roślinach strączkowych i warzywach oraz owocach. Do diety dołączamy orzechy i nasiona, jak również oleje dobrej jakości.

    Faza II powinna być definiowana przez jogurty i nieprzetworzone płatki śniadaniowe. Powinno być w niej dużo pieczywa pełnoziarnistego, warzyw i owoców. Produkty zakazane w pierwszej fazie, takie jak na przykład ziemniaki, mogą wrócić. Polecane są niewielkie ilości czekolady oraz czerwonego wina.

    Faza III to faza dowolności, w której jemy wszystko, co lubimy, jeśli tylko ma niski indeks glikemiczny.

Efekty diety South Beach

    South Beach skutkuje brakiem uczucia głodu, co samo w sobie oznacza szybki spadek masy ciała. Nie czujemy się głodni miedzy posiłkami, więc nie podjadamy. Na początku zwykle uzyskuje się równowagę kaloryczną, ale potem można delikatnie obniżać przyzwanie kalorii, by realnie tracić masę ciała.

Share :

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Może Cię zainteresować

Cztery filary zdrowego stylu życia

Rozpocząłeś tydzień detoksu po przejedzeniu w weekend, ale zapomniałeś wrzucić ćwiczenia do swojej codziennej...