• 24 lipca 2024

Jak zorganizować Bar Micwę w ramach budżetu?

Bar micwa to wielkie święto w społeczności żydowskiej, podczas którego odbywa się ceremonia dla dziecka przechodzącego w dorosłość. Uzyskują one wszystkie prawa i obowiązki dorosłego Żyda, co pozwala im zademonstrować swój nowo znaleziony status. Ponieważ jest to szczególna ceremonia, która wyznacza kamień milowy dla żydowskiego dziecka, wymaga ona wiele planowania i środków, aby zapewnić najlepsze doświadczenia i oczekiwania.

Najważniejszą rzeczą przy organizacji bar micwy jest ustalenie budżetu i trzymanie się go, aby wszystko przebiegło perfekcyjnie od samego początku. W tym artykule omówiono kilka wskazówek, jak zorganizować bar micwę przy ograniczonym budżecie.

  • Przygotuj się odpowiednio wcześnie

Wiele osób nie zawsze ma pojęcie o kosztach związanych z bar micwą, zwłaszcza jeśli uroczystość organizowana jest dla ich pierwszego dziecka. Warto wcześniej zrobić rozeznanie, aby zorientować się w cenach różnych przedmiotów i usług, co pomoże ustalić realistyczny budżet. Wcześniejsze rozpoczęcie prac daje więcej czasu na przemyślenie decyzji i dopracowanie wszystkiego z wyprzedzeniem. Nie należy czekać do ostatniej chwili z rezerwacją miejsca lub zakupem przedmiotów, które mogą być potrzebne podczas ceremonii. Ceny mogą być zbyt wysokie, a z powodu nieodpowiedniej organizacji czasu może się okazać, że nie znajdziecie miejsca, na które liczyliście.

  • Zastanów się nad liczbą gości

Nie wszyscy, o których pomyślisz, muszą być zaproszeni na bar micwę, ponieważ może to nadwyrężyć Twój budżet. Pierwszymi osobami, które należy zaprosić na bar micwę, powinna być najbliższa rodzina, w tym dziadkowie, ciotki, wujkowie i kuzyni. Można jednak pominąć na liście dalszą rodzinę, kolegów z klasy hebrajskiej, przyjaciół i współpracowników, chyba że dziecko poprosiło o zaproszenie kogoś konkretnego lub z którymś z nich łączy je szczególna więź. Oczywiście wszyscy chcieliby przyjść, aby świętować ten szczególny dzień razem z dzieckiem. Jeśli jednak dysponujemy ograniczonym budżetem, liczba gości powinna być najważniejszym priorytetem, ponieważ od niej zależy, ile pieniędzy wydamy na wszystkie wydatki.

  • Wybierz bufet zamiast posiłku serwowanego na stojąco

Koszty cateringu na bar micwę mogą wymknąć się spod kontroli, jeśli zdecydujesz się na wielodaniowy posiłek zasiadany, przekąski lub wykwintny stół z deserami. Posiłek w formie bufetu jest znacznie tańszy, a może być równie zabawny i smaczny. Przy odpowiednim zaplanowaniu posiłki w formie bufetu kosztują mniej na osobę, ponieważ nie wymagają licznej obsługi. Można także ograniczyć wielkość talerzy, aby spełnić wymagania dotyczące porcji jedzenia, i zaoferować szerszy wybór opcji niż w przypadku posiłków serwowanych w formie bufetu. Dzięki temu łatwiej jest uwzględnić dania wegańskie, wegetariańskie i bezglutenowe, aby zaspokoić potrzeby każdego gościa.

  • Postaw na kreatywność, kupując prezenty i upominki

W bar micwie zawsze panowała moda na wysyłanie gościom prezentów, takich jak spersonalizowane butelki na wodę, bluzy z kapturem i inne drogie przedmioty. Żaden przepis nie mówi jednak, że gościom należy się cokolwiek w drodze do domu. Aby ograniczyć koszty, możesz rozważyć wstrzymanie się z rozdawaniem upominków. Jeśli dziecko nalega, by dać rodzinie i przyjaciołom dowód uznania, niech to będą proste słodycze lub inne upominki, które można kupić w dużych ilościach, takie jak brokatowe długopisy, nowatorskie skarpetki, okulary przeciwsłoneczne i małe ramki na zdjęcia. Można też zorganizować budkę fotograficzną, w której będzie można robić błyskawiczne zdjęcia z zabawnymi rekwizytami, lub ustawić bar ze słodyczami w małych torebkach, które goście będą mogli sami napełniać.

  • Jeśli to możliwe, zorganizuj imprezę w domu

Organizując imprezę w domu, możesz zaoszczędzić sporo pieniędzy na cateringu dla swojej bar micwy. Lokale zwykle kosztują dużo pieniędzy, zwłaszcza gdy w grę wchodzą fotografowie, DJ-e i inni dostawcy. Jeśli masz ogród, który pomieści wszystkich gości z listy, nie ma potrzeby wynajmowania lokalu. Idealne miejsce można stworzyć, jeśli są w nim drewniane meble, które pozwolą wszystkim usiąść, ogrzewanie, które ogrzeje gości po zmroku, oraz oświetlenie zewnętrzne, które zapewni odpowiednią atmosferę i widoczność. Chociaż może się zdarzyć, że będziesz musiał posprzątać po imprezie, kwota zaoszczędzona na wynajmie lokalu powinna zrekompensować dodatkowy wysiłek.

Żydowski zwyczaj związany z tą uroczystością polega na powitaniu chłopca z bar micwą w świecie żydowskiej dorosłości i przyznaniu mu obowiązków i możliwości, które wiążą się z jego nowym statusem. Jedzenie, napoje i obsługa stanowią największą część budżetu bar micwy, dlatego należy je starannie zaplanować z wyprzedzeniem, aby impreza zakończyła się sukcesem.

Share :

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Może Cię zainteresować