• 24 lipca 2024

Oto prawda o dzieciach i napojach sportowych

Czy dzieci powinny pić Gatorade i inne napoje dla sportowców? Poznaj fakty!

Pewnego dnia wyszedłem ze sklepu spożywczego, trzymając na ramieniu coś nieoczekiwanego: Skrzynię jaskrawo kolorowych butelek Gatorade.

Dlaczego niespodziewanie? Przez lata lobbowałam za zastąpieniem napojów sportowych wodą na naszych lokalnych boiskach do piłki nożnej i pomagałam innym rodzicom robić to samo w ich społecznościach. (Pobierz mój darmowy poradnik

na temat przekąsek sportowych, jeśli chcesz pomóc zmienić kulturę przekąsek sportowych w drużynie twojego dziecka).

Ponieważ gracze pee-wee truchtający wokół boiska przez 30 minut nie potrzebują Gatorade. Tenisiści biorący udział w wielogodzinnym turnieju w upalny dzień? To już inna historia.

Czym są napoje dla sportowców?

Napoje sportowe, takie jak Gatorade, zostały stworzone z myślą o elitarnych i wytrzymałościowych sportowcach, aby zapewnić im szybkie nawodnienie oraz uzupełnienie węglowodanów i elektrolitów podczas ćwiczeń. Głównymi składnikami napojów sportowych są:

  • Woda: Aby zapobiec odwodnieniu
  • Węglowodany w jakiejś formie z dodatkiem cukru: Aby dać energię mięśniom podczas ćwiczeń, utrzymać stabilny poziom cukru we krwi i sprawić, że będzie dobrze smakować.
  • Elektrolity takie jak sód i potas: Aby zastąpić minerały utracone przez pot (sód również poprawia smak).

Czy Gatorade to napój energetyczny?

Chociaż konsumenci czasami mylą te napoje, napoje sportowe NIE są tym samym, co napoje energetyczne. Napoje energetyczne zwykle zawierają kofeinę i inne substancje pobudzające i nie są odpowiednie dla dzieci.

Większość dzieci nie potrzebuje napojów sportowych

Być może zostały one stworzone z myślą o elitarnych sportowcach, ale napoje sportowe pojawiają się na wszystkich poziomach i we wszystkich dyscyplinach sportowych, łącznie z grami dla dzieci. A większość dzieci po prostu ich nie potrzebuje. Zamiast tego potrzebują: Zwykłej wody.

W swoim raporcie klinicznym z 2011 roku na temat napojów sportowych i napojów energetycznych, Amerykańska Akademia Pediatrii stwierdza:

"

Dla większości dzieci i nastolatków dzienne zapotrzebowanie na elektrolity jest w wystarczającym stopniu zaspokajane przez zdrową, zbilansowaną dietę; dlatego napoje sportowe nie mają prawie żadnej przewagi nad zwykłą wodą. "

American Academy of Pediatrics

Elektrolity nie są trudne do zdobycia

Elektrolity nie są specjalnymi, zastrzeżonymi składnikami, które można znaleźć tylko w napojach dla sportowców. Sód i potas, które można stracić wraz z potem, u większości dzieci można łatwo zastąpić poprzez pożywienie.

Posiłki i przekąski, takie jak banan, pół kanapki, krakersy i ser lub jogurt i owoce mogą uzupełnić utracony sód i potas ORAZ dostarczyć składników odżywczych, takich jak białko.

Marketing jest mylący

Napoje sportowe i energetyczne są sprzedawane dzieciom i młodzieży "do wielu różnych niewłaściwych zastosowań", ostrzega AAP.

Ten marketing wprowadził w błąd niektórych rodziców, którzy uwierzyli, że napoje sportowe są niezbędne podczas wszelkiego rodzaju imprez sportowych, takich jak mecze piłki nożnej dla małych dzieci lub mecze piłki nożnej, w których więcej jest siedzenia i czekania niż biegania i pocenia się.

Słyszałem też, jak rodzice mówili, że dzieci potrzebują ich, jeśli uprawiają jakikolwiek sport w ciepłe dni lub po prostu grają na podwórku i pocą się.

Prawda jest taka, że wiele dzieci uprawiających sport nie ćwiczy tak intensywnie, jak rodzicom się wydaje. Według badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Minnesota ponad połowa czasu spędzanego przez młodzież na zajęciach sportowych to czas siedzący lub czas o niskiej intensywności

.

Napojesportowe

mają zdrowotną aureolę

W jednym z badań przeprowadzonych przez Uniwersytet Yale

, ponad jedna czwarta rodziców ocenia napoje sportowe jako "nieco zdrowe" lub "bardzo zdrowe". Panuje przekonanie, że napoje sportowe są lepsze dla dzieci niż inne słodzone napoje.

Jednak 12-uncjowa butelka Gatorade nadal zawiera ponad pięć łyżeczek dodanego cukru (jest to ilość zbliżona do tej, którą American Heart Association zaleca na cały dzień). Słodzone napoje, takie jak napoje gazowane i sportowe, są najważniejszym źródłem dodanego cukru dla dzieci i młodzieży.

Oto składniki butelki Gatorade Fruit Punch: WODA, CUKIER, DEKSTROZA, KWAS CYTRYNOWY, SÓL, CYTRYNIAN SODU, FOSFORAN MONOPOTASOWY, MODYFIKOWANA SKROBIA SPOŻYWCZA, NATURALNY AROMAT, ESTER GLICERYNOWY KALAFONII, CZERWIEŃ 40, KOLOR KARMELOWY.

Innymi słowy:

  • Dwa rodzaje dodawanego cukru
  • Kwas cytrynowy, który może niszczyć szkliwo zębów
  • Syntetyczne barwniki spożywcze
  • Emulgatory i stabilizatory
  • Sód i potas, które dzieci mogą uzyskać poprzez spożywanie pokarmów

Są to wszystkie zatwierdzone i bezpieczne składniki. Jednak dla większości dzieci zwykła woda jest po prostu lepszym wyborem.

Napoje sportowe mogą być szkodliwe dla zębów

Może nie są gazowane, ale napoje sportowe są kwaśne jak soda. Większość napojów sportowych ma kwaśne pH 3-4 (dodany kwasek cytrynowy może niszczyć szkliwo zębów). Cukry i kwasy zawarte w napojach sportowych zwiększają również ryzyko powstawania ubytków.

Kiedy napoje sportowe SĄ pomocne?

Kupiłem tę skrzynkę Gatorade, ponieważ drużyna mojego syna grała wielogodzinny turniej tenisowy w upalną pogodę. Tenis to energiczny sport, a dzieci grały wiele meczów w pełnym słońcu i upale. Zapewnienie małych butelek Gatorade jako opcji miało dla mnie sens.

Jeśli dzieci ćwiczą lub uprawiają sport intensywnie przez ponad 60 minut i muszą szybko uzupełnić płyny podczas aktywności, napoje sportowe mogą być pomocne. O wiele łatwiej (i łagodniej dla brzucha) jest wziąć kilka łyków napoju sportowego podczas szybkiej przerwy między meczami, niż usiąść i zjeść przekąskę.

Napoje sportowe są również przydatne dla sportowców wytrzymałościowych, takich jak maratończycy, którzy muszą uzupełniać zapasy w podróży.

Ale jeśli chodzi o różne praktyki i gry, zdrowe przekąski lub posiłki, które dziecko zje po meczu, wystarczą. Zapoznaj się z moją listą 21 pożywnych przekąsek sportowych dla dzieci

.

Jak rozmawiać z dziećmi o napojach dla sportowców

Tak, napoje dla sportowców mają swoje miejsce. Ale jest wiele marketingowych dolarów wydawanych na promowanie napojów wśród ludzi, którzy ich nie potrzebują, w tym dzieci i nastolatków.

Upewnij się więc, że Twoje dzieci rozumieją, że napoje sportowe nie sprawią, że w magiczny sposób staną się szybsze na boisku do piłki nożnej lub będą lepiej łapać podania w futbolu flagowym, bez względu na to, co widzą w reklamach internetowych i reklamach - i że o ile nie uprawiają sportu przez długi czas, zwłaszcza w gorące dni, zwykła woda jest idealna.

Zrób swój własny napój sportowy dla dzieci

Tak, możesz zrobić swój własny, domowy napój elektrolitowy! I ma on o wiele mniej składników niż te kupowane w sklepie. Oto prosty przepis dietetyczki Jill Castle.

Share :

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Może Cię zainteresować

Cztery filary zdrowego stylu życia

Rozpocząłeś tydzień detoksu po przejedzeniu w weekend, ale zapomniałeś wrzucić ćwiczenia do swojej codziennej...