• 24 kwietnia 2024

Kalafior - kalorie, wartości odżywcze i ciekawostki

Kalafior to takie warzywo, które należy do rodziny kapustowatych, i tak również określany jest w języki łacińskim jako Brassica cretica (kapusta kreteńska). Warzywo pochodzi z Cypru, dlatego kiedyś było również określone jako kapusta cypryjską. Co ciekawe przypuszcza się, że kalafior jest to odmiana kapusty głowiastej albo brokułu. Uprawiany był także w czasach starożytnych. Znany był w okresie starożytnego Rzymu oraz Grecji, i właśnie z tych krajów rozprzestrzeniła się na inne europejskie kraje. Do Polski to warzywo trafiło za sprawą Królowej Bony na przełomie wieku XVI i XVII.

Kalafior to jednoroczna roślina. Jadalną częścią jest mięsisty kwiatostan, który nazywany jest różą, osiąga on około 25 cm średnicy będzie ważył nawet 2 kg. Świeży kalafior ma jasną barwę, pozbawiony jest przebarwień i plam. Liście takiego kalafiora powinny być zielone, sprężyste, również bez przebarwień. Nieświeże mają lekko żółtawy kolor, luźną różę. Wielkość kalafiora nie musi świadczyć o jego jakości. Świeżego kalafiora powinno się przechowywać w chłodniczych warunkach po usunięciu liści. W formie mrożonej można będzie przechowywać kilka miesięcy.

Właściwości odżywcze i lecznicze

Kalafior zaliczany jest do cennych warzyw ze względu na to jaki ma skład chemiczny oraz wartości smakowe oraz odżywcze. Warzywo to ma w duże ilości składników mineralnych takich jak potas, magnez, mangan oraz witaminy: B1, B2, B5, B6, B9 (kwas foliowy), C i K1. Warzywo to charakteryzuje się również tym, że ma dużą dawkę błonnika pokarmowego oraz fitosteroli. Kalafior nie powoduje alergii, zatem mogą go jeść osoby również wrażliwe na alergię. Kalafior powoduje uczucie sytości a jednocześnie jest niskokaloryczny i dlatego będzie polecany dla osób, które chcą dbać o sylwetkę.

Podobnie jak inne kapustne warzywa kalafior zaliczany jest do produktów, które mają działanie przeciwnowotworowe. Dzieje się tak, ze względu na to, że znajduje się tam duża dawka fitochemicznych izotiocyjanianów i indoli, które charakteryzują się wysoką aktywnością antynowotworową. To związku, które uwalniają enzymy wewnątrzkomórkowe, które pokonują kancerogeny a więc te substancje, które mają działanie rakotwórcze. Dzięki temu można również szybko pokonywać toksyny i je usuwać z organizmu. Badania naukowe potwierdzają, że systematyczne spożywanie kalafiora pomaga w ochronie przed takimi nowotworami jak prostaty, płuc, piersi i jajników. Jednak trzeba pamiętać o tym co będzie wzmagać działanie antynowotworowe. Przede wszystkim nie poddaje się ich obróbce termicznej, która będzie zmniejszać zawartość cennych składników. Dodatkowo kalafior należy również dokładnie rozdrobnić w ustach. Kalafior chroni także przed reumatyzmem i jest pomocny w schorzeniach, które dotyczą nerek i pęcherza moczowego.

Kalafior w kuchni

Kalafior w kuchni to super dodatek do dań mięsny a także do zup jarzynowych. Nadaje się również do tego, by przyrządzać zapiekanki i sałatki, nadaje się do jedzenia na surowo jak i jako ugotowany. Rozdrobniony na małe kawałki. Gotowany kalafior można polać sosem, podawać jako osobne danie albo też serwować z bułką tartą zrumienioną na maśle. Możemy podawać go z sosami takimi jak czosnkowy, musztardowy, winegret, bezszamel. Kalafior można zapiekać z serem, smażyć w cieśnie naleśnikowym, zapiekać z makaronem, ryże, dusić w białym winie, podawać do różnych dipów. Jeśli nie chcemy by w trakcie gotowania zmienił się kolor kalafiora należy wodę posolić i dodać kilka kropel soku z cytryny. Kalafiora nie należy rozgotować, średniej wielkości będzie gotował się kilkanaście minut. Wrzucając go na osolony wrzątek bez przykrycia, aby ulotnił się zapach siarki w czasie gotowania.

Odmiany kalafiora

W sklepach, marketach i na straganach można spotkać wiele odmian kalafiora z białą barwią. W uprawie i sprzedaży są dostępne kalafiory o innej barwie niż znana biała. Spotkać można między innymi kalafiory, które są fioletowe. Róże o tym ubarwieniu mają intensywny fioletowy kolor, dzięki temu nadają się świetnie do tych miejsc, gdzie chce się uzyskać charakterystyczną kolorystykę potrawom, które z jego użyciem wykonane.

 

Share :

Może Cię zainteresować