• 16 czerwca 2024

Jak radzić sobie z zaburzeniami stylu życia

Większość z nas organizuje swój dzień wokół komfortu i odpoczynku. Nie dostrzegamy jednak, że te wybory dotyczące stylu życia stanowią poważne zagrożenie dla naszego zdrowia.

Od wyboru fast foodów zamiast domowych posiłków i siedzącego tempa życia zamiast aktywnego, stworzyliśmy mnóstwo nowych problemów, które są popularnie nazywane "zaburzeniami stylu życia". Według raportu WHO z 2014 roku, prawie 26% Hindusów w wieku 30-70 lat prawdopodobnie ulegnie zaburzeniom stylu życia, takim jak cukrzyca i choroby serca.

Jeśli już zdiagnozowano u Ciebie którąś z tych dolegliwości, nie zniechęcaj się. Dobra wiadomość jest taka, że można je opanować - a czasami odwrócić - dokonując lepszych wyborów dotyczących tego, jak prowadzić swoje życie. Nie jesteś pewien jak? Nasi eksperci oferują kilka pomocnych sugestii.

Zespół policystycznych jajników (PCOS)

Szacuje się, że PCOS dotyka jedną piątą indyjskich kobiet. PCOS to zaburzenie równowagi hormonalnej charakteryzujące się występowaniem małych torbieli w jajniku. Nieleczony, może powodować poważne problemy zdrowotne, takie jak cukrzyca i choroby serca.

Najlepsze wskazówki dotyczące diety: Podczas gdy przyczyna PCOS pozostaje niejasna, wskazuje, że organizm produkuje nadmiar estrogenu, który spowalnia tempo metabolizmu organizmu. Aby temu przeciwdziałać, starszy trener fitness, Surabhi Srivastava, sugeruje włączenie do swojej codziennej diety pokarmów o ujemnej wartości kalorycznej, takich jak ogórek, marchewka i daktyle, wraz z pokarmami pobudzającymi metabolizm.

Najlepsze wskazówki dotyczące treningu: Kontrola wagi odgrywa ważną rolę w kontrolowaniu PCOS, więc przestrzegaj reżimu ćwiczeń dla utraty wagi. Starszy trener fitness, Saravanan Hariram, zaleca 30-45 minutowy plan treningowy, 5-7 dni w tygodniu. Powinno to obejmować 4-5 dni treningu cardio (chodzenie, jazda na rowerze, cross-trainer) i 2 dni treningu siłowego (trening z masą ciała, podnoszenie ciężarów).

Joga może również pomóc kobietom z PCOS. Starszy Trener Jogi, Pragya Bhatt, sugeruje, aby zacząć od dwóch zestawów 10 Surya Namaskars, jak również 10 minut Pranayam i Anulom-Vilom (ćwiczenia oddechowe z naprzemiennym oddychaniem przez nozdrza). Spróbuj także pozycji relaksacyjnych, które odciążają gruczoły dokrewne. Asana Motyla (Titli) jest dobrą opcją.

Asana Motyla (Titli)

    Usiądź w pozycji lotosu, zegnij kolana. Weź długi, głęboki oddech, a podczas wydechu wypchnij rękami kolana w dół w kierunku ziemi i podnieś je z powrotem do góry, robiąc wdech. Powtarzaj ten ruch klapania przez dwie minuty.

Cukrzyca

Insulina, hormon produkowany w trzustce, jest odpowiedzialna za utrzymanie poziomu cukru we krwi. W cukrzycy typu 2, organizm nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny lub nie jest w stanie jej efektywnie wykorzystać. Powoduje to wzrost poziomu cukru we krwi i może prowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń.

Najlepsze wskazówki dotyczące diety: Ponieważ cukrzyca polega na regulowaniu poziomu cukru we krwi, ważne jest przestrzeganie zrównoważonej diety. Trzymaj się pokarmów o wysokiej zawartości błonnika i niskiej zawartości cukru.

Najlepsze wskazówki dotyczące treningu: Według Surabhi, 30-minutowy szybki spacer dwa razy dziennie jest trafny! Jeśli chcesz przekroczyć swoje granice, Saravanan sugeruje trening cardio i siłowy o umiarkowanej intensywności przez 30 minut do jednej godziny, 5 dni w tygodniu. Pozycje jogi, które wymagają skrętów i pozycji leżącej, takie jak Marichyasana lub Dhanur asana, są idealne, aby wprawić trzustkę w ruch - zaleca Pragya.

Podczas ćwiczeń pamiętaj, aby mieć przy sobie trochę cukierków lub glukozy, aby zachować środki ostrożności. Zjedz przekąskę, która jest bogata w glukozę - każdy owoc jest dobrym rozwiązaniem. (Saravanan mówi, że chociaż chiku nie jest zalecane dla pacjentów z cukrzycą, można je zjeść przed sesją treningową). Ważne jest również, aby monitorować poziom insuliny zarówno przed, jak i po każdej sesji treningowej.

Cholesterol

Podczas gdy organizm potrzebuje pewnej ilości cholesterolu do funkcjonowania, zbyt wysoki poziom tej substancji tłuszczowej we krwi zwiększa ryzyko powikłań zdrowotnych.

Najlepsze wskazówki dotyczące diety: Niskotłuszczowa dieta zawierająca pokarmy bogate w błonnik, takie jak pełnoziarnisty ryż, owoce i warzywa może pomóc w obniżeniu cholesterolu. Tłuszcze nienasycone - znajdujące się w łososiu, orzechach i oliwie z oliwek - zawierają "dobry cholesterol", którego potrzebuje organizm.

Najlepsze wskazówki dotyczące treningu: 45-60 minut ćwiczeń, 5 dni w tygodniu, jest zalecane dla pacjentów z cholesterolem. Surabhi zaleca co najmniej 10 000 kroków dziennie oraz pół godziny ćwiczeń cardio i treningu siłowego na siłowni. Medytacja jest również dobrą opcją, mówi. Z kolei Pragya sugeruje wykonywanie do 50 Surya Namaskars dziennie, aby organizm wytwarzał wystarczająco dużo ciepła do metabolizowania toksyn.

Ciśnienie krwi

Serce jest organem pompującym, a ciśnienie wywierane przez krążącą krew na ściany naczyń krwionośnych nazywane jest ciśnieniem krwi (BP). Ze względu na brak aktywności i stres, są chwile, kiedy zbyt dużo lub zbyt mało krwi dociera do serca, powodując, że pompuje mocniej - lub wolniej - niż jest to wymagane.

Najlepsze wskazówki dotyczące diety: Jeśli cierpisz na wysokie ciśnienie tętnicze, trzymaj się diety o niskiej zawartości sodu. Osoby z niskim ciśnieniem tętniczym powinny włączyć do swojej diety więcej soli.

Najlepsze wskazówki dotyczące treningu: Ćwiczenia i medytacja to najlepszy sposób na podniesienie tętna do umiarkowanego poziomu i uregulowanie ciśnienia tętniczego. Saravanan zaleca treningi cardio i trening siłowy o niskiej lub umiarkowanej intensywności, w sesjach 45-60 minutowych, pięć dni w tygodniu. Jeśli chodzi o trening siłowy, sugeruje on, aby utrzymując intensywność ograniczoną do niskiej lub umiarkowanej, zwiększyć liczbę powtórzeń do 10-15. Konieczna jest stopniowa rozgrzewka i schładzanie trwające co najmniej 10 minut każde.

Pacjentom z BP, którzy lubią jogę, Pragya zaleca Surya Namaskar, ale przestrzega przed wykonywaniem więcej niż 3-4 serii dziennie. Pranayam jest najlepszą techniką oddechową; powstrzymaj się całkowicie od Kapalbhati (szybki wdech i wydech). Możesz również spróbować pozycji zgięcia do przodu, takich jak Janu Sirsasana (pozycja z głową do kolan) i Paschimottanasana (siedząca pozycja zgięcia do przodu).

Asana Janu Sirsasana

    Usiądź z nogami wyciągniętymi przed siebie, z wdechem zginając prawe kolano i oprzyj prawą stopę o lewe wewnętrzne udo. Wydech, pozwalając prawemu kolanu oprzeć się na podłodze (lub w kierunku podłogi). Ugnij lewą stopę, a podczas wydechu pochyl się do przodu od bioder i spróbuj chwycić stopę lub kostkę. Jeśli nie możesz dosięgnąć tak daleko, przytrzymaj tam, gdzie możesz. Pozostań w tej pozycji przez 5 do 10 sekund; wykonaj wdech podczas prostowania się.

Pamiętaj, aby nie wykonywać gwałtownych zmian pozycji podczas ćwiczeń. Na przykład, jeśli chcesz przejść z pozycji leżącej do siedzącej lub z siedzącej do stojącej, rób to powoli, aby uniknąć nagłego spadku ciśnienia krwi.

Żylaki

Ten stan, charakteryzujący się wybrzuszonymi, poskręcanymi żyłami, jest spowodowany, gdy nadmierne ciśnienie odcina krążenie w dolnej części ciała, powodując gromadzenie się krwi w żyłach. Ludzie z nadwagą lub ci, którzy zbyt długo pozostają w pozycji siedzącej, mogą cierpieć z powodu tego problemu.

Najlepsze wskazówki dotyczące diety: Dieta bogata w błonnik, witaminę C i związek flawonoidowy o nazwie rutyna jest doskonała dla tego stanu. Rutynę można znaleźć w rajgrasie (amarantusie), nieobranych jabłkach i figach.

Najlepsze wskazówki dotyczące treningu: Surabhi mówi, że ruch kostek i palców u nóg, wykonywany podczas siedzenia w ciągu dnia, jest najlepszym sposobem na zapobieganie żylakom. Bardzo polecana jest również asana Viparita Karani (góra-dół). Dla początkujących Pragya sugeruje ćwiczenie tej pozycji na zajęciach jogi Iyengara, z użyciem rekwizytów.

Asana Viparita Karani

    Usiądź przodem do otwartej ściany, podczas wydechu delikatnie połóż się na plecach i obróć się tak, żeby tył nóg był przyciśnięty do ściany, a spody stóp skierowane do góry. Twoje ciało powinno być w przybliżeniu pod kątem 90 stopni. (Jeśli jest Ci niewygodnie, podsuń pod biodra jakiś rekwizyt.)Połóż ręce na brzuchu lub obok siebie, dłońmi do góry. Zamknij oczy i oddychaj głęboko przez nos przez 5-15 minut. Aby wyjść z tej pozycji, przyciśnij stopy do ściany i unieś lekko biodra. Delikatnie przetocz się na bok, pozostań w tej pozycji przez kilka sekund, a następnie wróć do pozycji siedzącej.

Chociaż wszystkie te ćwiczenia i wskazówki dotyczące diety mogą pomóc Ci lepiej radzić sobie z zaburzeniami stylu życia, pamiętaj, aby przed ich wypróbowaniem skonsultować się z lekarzem, a także skonsultować się z nim w sprawie wszelkich leków, jakich może wymagać Twój stan.

Wprowadzenie zmian w stylu życia jest najlepszym sposobem na kontrolowanie lub pokonanie któregokolwiek z tych zaburzeń. Nasi eksperci mogą dostosować dietę i porady fitness do Twojego stanu zdrowia. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej

Zyskaj formę dzięki HealthifyMe. Zarejestruj się tutaj

Tagi: szybki spacerkcalorie żywnościscholesterolCukrzycaDieta i fitnessĆwiczenia i medytacjaPromieniowanie metabolizmuPCOSPranayamŻylaki żyłyWskazówki dotyczące treningu

Share :

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Może Cię zainteresować

Cztery filary zdrowego stylu życia

Rozpocząłeś tydzień detoksu po przejedzeniu w weekend, ale zapomniałeś wrzucić ćwiczenia do swojej codziennej...