• 19 maja 2024

Jakie są zdrowe napoje dla dzieci?

Jakie napoje są zdrowe dla dzieci, a których należy unikać lub ograniczać? Oto kilka wskazówek.

Podziękowania dla Fundacji Roberta Wooda Johnsona za sponsorowanie tego wpisu. Wszystkie opinie są moje własne.

Wiele uwagi poświęca się temu, co dzieci jedzą (lub czego nie jedzą!). Ale napoje również zasługują na uwagę - szczególnie teraz, ponieważ stały się one pewnym problemem. Dzisiejsze napoje są zbyt duże, wszędzie ich pełno i są największym źródłem cukru dodanego dla dzieci i dorosłych.

Dlaczego napoje mają znaczenie dla małych dzieci?

Nawyki, które dzieci nabywają we wczesnym dzieciństwie, mają wpływ na całe lata. Kształtują one ogólny stan zdrowia i mogą wpływać na ryzyko wystąpienia w przyszłości problemów zdrowotnych, od ubytków próchnicowych po choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca typu 2. Badania wykazują, że to, co piją dzieci od urodzenia do piątego roku życia, ma wpływ na ich zdrowie. Napoje pomagają również kształtować preferencje smakowe. Jeśli dzieci od wczesnego dzieciństwa piją dużo słodkich napojów, istnieje większe prawdopodobieństwo, że nadal będą preferować słodkie napoje - co sprawia, że woda i inne zwykłe napoje są trudniejsze do sprzedania.

Faktem jest, że wiele dzieci nie pije właściwych rzeczy. Na przykład, wiele dzieci dostaje mleko przed pierwszymi urodzinami, mimo że ich układ pokarmowy nie jest na nie gotowy. Prawie połowa wszystkich dzieci w wieku 2-5 lat pije codziennie napoje słodzone cukrem.

Co powinny pić dzieci?

Po raz pierwszy w historii, cztery główne grupy - Akademia Żywienia i Dietetyki, Amerykańska Akademia Stomatologii Dziecięcej, Amerykańska Akademia Pediatrii i Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne - zebrały się razem, aby przedstawić spójne zalecenia dotyczące tego, co powinny pić małe dzieci. Healthy Eating Research zebrał panel ekspertów z tych organizacji oraz naukowy komitet doradczy, aby dokonać przeglądu badań i opracować zalecenia.

Oto ich wytyczne dla dzieci do 5. roku życia:

WIEK ZALECENIA DOTYCZĄCE NAPOJÓW
0-6 miesięcy mleko matki lub mleko modyfikowane dla niemowląt
6-12 miesięcy mleko matki lub mieszanka mleczna oraz podawanie niewielkich ilości wody w kubku po wprowadzeniu pokarmu
12-24 miesiące mleko pełne, woda i niewielkie ilości 100% soku owocowego (ale preferowane są całe owoce). Nie więcej niż 4 uncje 100% soku owocowego dziennie.
2-5 lat mleko (odtłuszczone lub 1%) i woda. Niewielkie ilości 100% soku owocowego

(dobrym rozwiązaniem jest rozcieńczenie go wodą), nie więcej niż 4 uncje dla 2-3-latków i nie więcej niż 4-6 uncji dla 4-5-latków.

5 lat i młodsze unikać picia mleka smakowego (np, czekolady, truskawek), preparatów dla niemowląt, mleka roślinnego/nie zawierającego nabiału (np. migdałowego, ryżowego, owsianego), napojów zawierających kofeinę (np. napojów gazowanych, kawy, herbaty, napojów energetycznych) oraz napojów słodzonych cukrem i niskokalorycznych (np. napojów "dietetycznych" lub "light", w tym słodzonych stewią lub sukralozą), ponieważ napoje te mogą być dużym źródłem cukrów dodanych w diecie małych dzieci i nie dostarczają żadnych unikalnych wartości odżywczych.

Ważna uwaga: Zawsze należy porozmawiać z lekarzem dziecka o tym, co jest najlepsze dla danego dziecka, w zależności od jego indywidualnych potrzeb, w tym alergii lub innych problemów medycznych!

Moje dziecko jest uczulone na mleko. Czy mleka roślinne nie są dobre dla dzieci?

Tak, mogą być zdrową częścią diety dziecka. Powodem, dla którego mleka roślinne są wymienione w zaleceniach, jest to, że nie są one równymi zamiennikami mleka krowiego pod względem wartości odżywczych (na przykład mleko migdałowe nie zawiera prawie żadnego białka w porównaniu do 8 gramów w filiżance mleka mlecznego). Domowe wersje mleka roślinnego mają również niski lub żaden wapń i witaminę D. Tylko mleko sojowe, które zostało wzbogacone w wapń i witaminę D jest uważane za substytut mleka krowiego dla dzieci przez USDA.Niektóre rodziny przestrzegają diety wegańskiej lub mają alergie lub nietolerancje, a w tych przypadkach, mleka roślinne są absolutnie przydatne. Chodzi o to, aby być mądrym w tej kwestii. Sprawdź z pediatrą lub dietetykiem, aby upewnić się, że Twoje dziecko otrzymuje składniki odżywcze, których potrzebuje. Być może istnieją inne pokarmy, które należy uwzględnić - takie jak inne źródła białka i wapnia - aby uzupełnić braki w mleku roślinnym.

Czy mleko pełne jest zdrowe dla dzieci?

Od 24 miesiąca życia zaleca się mleko niskotłuszczowe i beztłuszczowe zamiast pełnego, aby ograniczyć ilość kalorii pochodzących z tłuszczów nasyconych. Istnieją pewne badania sugerujące, że pełnotłusty nabiał może być korzystny dla dzieci i dorosłych, prawdopodobnie ze względu na inne tłuszcze zawarte w mleku, które mają korzystny wpływ na zdrowie (jak MCT, rodzaj występujący w oleju kokosowym) lub dlatego, że jest bardziej satysfakcjonujący niż mleko niskotłuszczowe. Jeśli więc twoje dzieci wolą mleko pełne, a ty zastanawiasz się, co zrobić, zapoznaj się z moją radą w tym poście: Czy Pełne Mleko jest Zdrowe?

Czy 100% sok jest dobry dla dzieci?

Sok zawiera pewne składniki odżywcze, takie jak witamina C i, w przypadku soku pomarańczowego, potas. Ale jest kilka problemów z sokiem: Dzieci piją go dużo, ponieważ jest słodki (dzieci są największymi konsumentami soków!), a rodzice często podają zbyt duże porcje, zakładając, że jest to zdrowy wybór. Soki zawierają również dużo cukru (nawet jeśli jest to cukier naturalny), co naraża dzieci na ryzyko wystąpienia ubytków. Dzieci mogą przyswajać dodatkowe kalorie z soku i przybierać na wadze - z drugiej strony, duża ilość soku może zapełnić brzuszki dzieci, tak że nie są głodne podczas posiłków i nie otrzymują potrzebnych im składników odżywczych. Sok jest częstym winowajcą biegunki u maluchów, a zbyt duża jego ilość może powodować wzdęcia, gazy i bóle brzuszka. Z tych wszystkich powodów dzieci powinny spożywać całe owoce, kiedy tylko jest to możliwe (całe owoce zawierają również błonnik, którego brakuje w soku), a dzieci w wieku 1 roku i starsze powinny ograniczać porcje soku. Dzieci poniżej pierwszego roku życia nie powinny w ogóle pić soków.

Co powinny pić starsze dzieci?

Powyższe zalecenia dotyczą dzieci w wieku pięciu lat i młodszych, ale poniżej podajemy kilka rad dla starszych dzieci:

  • Soki: AAP zaleca nie więcej niż 8 uncji (jedną filiżankę) 100% soku dziennie.
  • Mleko: MyPlate zaleca trzy filiżanki nabiału (lub jego odpowiedników) dziennie dla dzieci w wieku 9-18 lat.
  • Napoje energetyczne: AAP mówi, że napoje energetyczne nigdy nie są zalecane dla dzieci i nastolatków.
  • Napoje sportowe: Woda jest odpowiednia dla większości dzieci przed, w trakcie i po uprawianiu sportu, mówi AAP.
  • Napojebezkofeinowe: Nie ma jeszcze oficjalnych zaleceń, ale Poison Control Centers ostrzega, że kofeina może powodować zakłócenia snu i zmniejszenie uwagi i czasu reakcji wśród dzieci, a dzieci, które spożywają kofeinę regularnie mogą mieć objawy odstawienia, takie jak bóle głowy, jeśli ograniczyć.

Jak ja radzę sobie z napojami w mojej rodzinie

Jako dietetyk, całkowicie popieram wprowadzanie dzieci na lepszą drogę, jeśli chodzi o napoje. Wiem jednak, że zazwyczaj istnieje różnica między prawdziwym życiem a zaleceniami. Oto więc, co robimy, jeśli chodzi o napoje:

Mleko: Kupujemy mleko jednoprocentowe, bo takie lubimy najbardziej. Co tydzień kupuję też karton pełnotłustego mleka czekoladowego, bo to jedyne mleko, jakie wypije mój nastolatek. Zaczęłam je kupować, gdy miał lekką niedowagę i nadal uważam, że jest dla niego przydatne. Wypija szklankę tego mleka prawie codziennie.

Soki: Jedynym sokiem, w który regularnie się zaopatrujemy jest sok pomarańczowy. Lubię go, ponieważ poza witaminą C zawiera składniki odżywcze (np. potas) i jest wzbogacony o wapń i witaminę D. Ale nie pijemy go codziennie, a moje dzieci znają naszą od dawna ustaloną politykę: nie więcej niż jedna mała szklanka soku dziennie, co, jak je nauczyłam, jest po prostu najlepsze dla zdrowia. Czasami kupuję inne 100-procentowe soki, aby zrobić spritzers z seltzers, ale tylko bardzo sporadycznie.

Soda: Z wyjątkiem puszek piwa imbirowego, które trzymamy pod ręką na wypadek robaków żołądkowych, nie trzymamy w domu napojów gazowanych. Kiedy idziemy na kolację lub odwiedzamy rodzinę czy przyjaciół, nie mam nic przeciwko temu, by moi chłopcy napili się napoju gazowanego.

Lemoniada i słodkie herbaty: Mamy te kilka razy w lecie. Mój młodszy syn i ja lubimy robić domowej roboty, świeżo wyciskaną lemoniadę kilka razy w lecie, a ja robię kilka dzbanków lekko słodzonej herbaty podczas gorących miesięcy pogodowych.

Woda: Jest to domyślne rozwiązanie, jeśli nie wybierają mleka do posiłków. Moi chłopcy zabierają butelki na wodę wielokrotnego użytku do szkoły i na zajęcia sportowe, a także zabierają je ze sobą na wycieczki samochodowe.

Co zrobić z napojami?

Jeśli chcesz wprowadzić jakieś zmiany w kwestii napojów, oto kilka możliwych do wykonania kroków:

  • Unikaj regularnego trzymania w domu napojów słodzonych cukrem. Zachowaj je na specjalne okazje lub kiedy jesteś poza domem.
  • Rób to na pół gwizdka. Mieszaj zwykłe i niearomatyzowane mleko lub sok i wodę, aby ograniczyć ilość dodawanego cukru. Kubki smakowe dzieci będą się stopniowo dostosowywać.
  • Dodaj do wody aromat owocowy. Wygląda to zabawnie i dodaje odrobinę smaku. Oto kilka pomysłów. Inny pomysł: zrób kostki z soku 100% i dodaj jedną do szklanki wody.
  • Potraktuj słodzone napoje jak słodki poczęstunek. Jeśli jesteś poza domem, daj dzieciom wybór między np. słodkim napojem a deserem.
  • Podawaj wodę, gdy dzieci są najbardziej spragnione. Miej wodę pod ręką podczas uprawiania sportu i zabaw na świeżym powietrzu. Dzieci nauczą się kojarzyć ją z gaszeniem pragnienia, co - miejmy nadzieję - zachęci je do częstszego sięgania po nią.

Więcej wskazówek znajdziesz na stronie Zdrowe napoje - zdrowe dzieci.

Share :

Może Cię zainteresować

Cztery filary zdrowego stylu życia

Rozpocząłeś tydzień detoksu po przejedzeniu w weekend, ale zapomniałeś wrzucić ćwiczenia do swojej codziennej...