• 20 kwietnia 2024

Dieta bez glutenu - moda czy konieczność?

Jeszcze przed kilkunastu laty dieta bezglutenowa kojarzyła się nam przede wszystkim z koniecznością w przypadku dzieci chorych na celiakię, dla których nie było innej alternatywy. Nikt nie spodziewał się, że w pewnym momencie pojawi się w kolorowych gazetach, a celebryci będą w programach telewizyjnych opowiadać o tym, w jaki sposób przeobraziła ich życie. Temat ten do teraz zalicza się zresztą do tyleż modnych, co kontrowersyjnych. Nic więc dziwnego, że jednym z najpopularniejszych pozostaje pytanie o to, komu wspomniana dieta rzeczywiście jest w stanie pomóc. Jeśli chcemy, aby odpowiedź na nie była rzetelna, nie pozostaje nam nic innego, jak tylko zapoznać się z wytycznymi lekarzy oraz z wynikami badań prowadzonych przez naukowców.

Dieta bezglutenowa – wskazania

Jeśli zastanawiamy się nad kwestiami, które nie budzą kontrowersji, musimy podkreślić z mocą, że dieta bezglutenowa jest na całym świecie rekomendowana jako jedyny możliwy do zaakceptowania sposób na leczenie dzieci chorych na celiakię. Nie można też zakwestionować jej korzystnego wpływu na te osoby, które muszą zmagać się z problemem alergii na gluten. Często wprowadza się ją także w przypadku nietolerancji na gluten, która nie jest powiązana z celiakią, choć w tym miejscu wypada podkreślić, że takie postępowanie ma nie tylko swoich zwolenników, ale i przeciwników. I już w tym miejscu możemy mówić o końcu pewnych wytycznych. Tym, co spotkamy dalej są już jedynie różne interpretacje i przypuszczenia.

Obecnie szczególnie intensywnie prowadzi się badania, których celem jest uzyskanie odpowiedzi na pytanie, czy dieta bezglutenowa może okazać się ratunkiem dla osób, które zmagają się z chorobą Hashimoto. Pytanie nie jest zresztą bezzasadne, jako że etiologia tej choroby jest zbliżona do tej, jaka charakteryzuje celiakię. Nie mamy pewności, czy dieta wolna od glutenu jest w stanie pomóc pacjentom zmagającym się z innymi chorobami autoimmunologicznymi, ale naukowcy coraz częściej sugerują zasadność badania osób zmagających się z chorobą Hashimoto pod katem celiakii. W chorobach tarczycy dieta rzeczywiście ma bardzo duże znaczenie, wypada jednak podkreślić, że problemem nie jest gluten, ale zapobieganie niedoborom witaminy D, selenu oraz jodu. Na tej samej zasadzie dieta bezglutenowa może okazać się korzystna u pacjentów zmagających się z zespołem jelita drażliwego. I w tym wypadku należy jednak podkreślić, że nie zaprocentuje u wszystkich pacjentów, a do tego, nie jest wcale jedynym czynnikiem, jaki prowadzi do problemów z pracą jelita (za ten o kluczowym znaczeniu nadal uważa się stres). Dieta bezglutenowa jest też badana w kontekście niektórych chorób o podłożu neurologicznym, w tym choćby w kontekście spektrum autyzmu. Nadal jednak możemy zaobserwować wiele sprzeczności w publikacjach naukowych poświęconych temu zagadnieniu. Wiele wskazuje zatem na to, że konieczne jest wykonywanie dalszych badań i obserwacji.

Zalety diety bezglutenowej

Czy zatem osoby zdrowe powinny zastanowić się nad wyeliminowaniem glutenu ze swojej diety? W jednej z najpopularniejszych publikacji na ten temat (książka „Dieta bez pszenicy” Williama Davisa) zwraca się uwagę na to, że pszenica może ponosić odpowiedzialność zarówno za otyłość, jak i inne składowe tak zwanego zespołu metabolicznego. Przyczyną takiego stanu rzeczy mogą być choćby różnice zachodzące pomiędzy pszenicą znajdującą się w menu naszych dziadków oraz tą, którą żywimy się współcześnie. Warto jednak podkreślić, że póki co liczba danych potwierdzających tę teorię nie jest wystarczająca. Ciągle nie możemy też mówić o badaniach przeprowadzanych na naprawdę dużych grupach.

 

Share :

Może Cię zainteresować

Cztery filary zdrowego stylu życia

Rozpocząłeś tydzień detoksu po przejedzeniu w weekend, ale zapomniałeś wrzucić ćwiczenia do swojej codziennej...