• 16 czerwca 2024

Co zrobić, gdy dziecko nie chce zjeść obiadu?

Sfrustrowany, bo twoje dziecko nie chce jeść kolacji? Oto proste rozwiązanie, które pomoże Ci złagodzić stres - u nas zadziałało!

Masz dziecko, które po prostu nie chce jeść kolacji?

Ja tak miałam. Kiedy mój młodszy syn był maluchem, rozpoczął strajk obiadowy, który prawie mnie wykończył.

Chociaż sytuacja w końcu się poprawiła, kolacja nadal nie była jego rzeczą przez jakiś czas. Często brał tylko kilka kęsów. W niektóre noce, nie brał żadnych kęsów w ogóle.

Potem (wiecie, co się szykuje, prawda?) deklarował, że jest głodny jakieś 30 minut później. Co doprowadzało nas do szału.

Dlaczego obiad jest trudny dla małych dzieci

Słyszę od tak wielu rodziców, że ich maluchy naprawdę walczą przy kolacji (czytaj: 5 Reasons Why Your Toddler Won't Eat Dinner). Oto kilka powodów, dla których twoje małe dziecko nie zje kolacji:

 • Są wyczerpane
 • Jeśli uczęszcza do przedszkola lub żłobka, spędziło cały dzień, trzymając się razem
 • Być może podjadło zbyt blisko kolacji, więc naprawdę nie jest głodne
 • Mogły wypić zbyt dużo soku lub mleka, co sprawiło, że czuły się pełne.

To było nasze proste rozwiązanie

Chciałam być wyrozumiała dla poziomu energii, stanu umysłu i apetytu mojego syna w porze rodzinnego obiadu. Ale chciałam też, żeby zjadł pożywny posiłek.

Widzę to w ten sposób, że małe dzieci mogą nie mieć wystarczającej koncentracji lub apetytu na rodzinny obiad. Ale to nie znaczy, że powinny rezygnować z kolacji.

Więc najpierw upewniłam się, że wie, że zasady nadal obowiązują:

 • Musisz dołączyć do rodziny przy stole.
 • Jesz to, co je cała rodzina (dlaczego to takie ważne: The Dinnertime Rule That Will Change Your Life)
 • Używasz dobrych manier
 • Prosisz o wybaczenie
 • Żadnych przekąsek w ciągu godziny przed obiadem, z wyjątkiem warzyw (czytaj więcej: Moja strategia przekąsek przed obiadem).

Następnie w noce, kiedy ledwie dotknął swojego talerza, ta taktyka złagodziła moje frustracje: Po prostu uratowaliśmy jego talerz z jedzeniem.

Jak sprawić, by to działało

Wyjaśnij, co robisz. Jeśli dziecko nie chce jeść kolacji, powiedz spokojnie: "Wygląda na to, że nie jesteś teraz zbyt głodny. Zachowamy twój obiad i będziesz mógł go zjeść, jeśli zgłodniejesz".

Zaproponuj go później. Jeśli dziecko wróci do kuchni i powie, że jest głodne, powiedz mu: "Dobrze, oto twój obiad, który zachowaliśmy dla ciebie. Czy chcesz, żebym ci go podgrzała?".

Rób to wszystko w sposób rzeczowy. To nie jest kara. Szanujesz apetyt swojego dziecka.

Chcesz utrzymać talerz dziecka w świeżości, ale nie używać plastikowej folii? Używam tych zgrabnych nakładek na miski wielokrotnego użytku (widoczne na zdjęciu powyżej) na resztki jedzenia, a także do wyrastania ciasta na chleb, na potluck i wiele innych.

Co zrobić, jeśli twoje dziecko nie chce uratowanego obiadu?

Zdarzały się noce, kiedy nasz syn nie był zadowolony z oferty zapisanego talerza (a w niektóre noce po prostu zapominaliśmy i jego posiłek był wyrzucany... lub zjadany przez mojego męża).

Ale innych nocy, po wzięciu tylko kilku kęsów w porze kolacji, zjadł cały talerz odgrzewanego obiadu - a potem poprosił o drugą porcję.

Na początku może to być niemiła niespodzianka dla twoich dzieci, zwłaszcza jeśli są przyzwyczajone do tego, że po kolacji dostają ulubioną przekąskę. Ale trzymaj się tam, a miejmy nadzieję, że stanie się to rutyną i będzie oczekiwane.

Jeśli strategia zapisanej płyty całkowicie się rozbije i spali, weź stronę od "socjologa żywności" Diny Rose, autorki książki " It's Not About the Broccoli", która opowiada się za posiadaniem "Backupu", czyli stosunkowo nudnego, ale pożywnego jedzenia, które dziecko lubi, ale nie kocha. Rose mówi, że może to być coś takiego jak:

 • Filiżanka twarożku (tego Rose używała dla swojej córki)
 • filiżanka mleka
 • Zwykły jogurt (nie aromatyzowany)
 • Fasola
 • Tofu

Pamiętaj: To jest sezon życia

Kiedy jesteś w środku frustrujących faz, jak ta, może być trudno pamiętać, że to tylko sezon życia i nie jest to stałe.

Twoje dziecko odmawiające zjedzenia obiadu to sezon życia, przez który właśnie teraz przechodzisz. Twoje dziecko w końcu znowu zje obiad. O zwykłej porze.

I wtedy przejdziesz do innego sezonu z jego własnymi problemami i radościami!

Jestem uczestnikiem programu partnerskiego Amazon Services LLC Associates Program, który ma na celu zapewnienie mi środków do zarabiania opłat poprzez linkowanie do Amazon.com i powiązanych stron.

Share :

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Może Cię zainteresować

Cztery filary zdrowego stylu życia

Rozpocząłeś tydzień detoksu po przejedzeniu w weekend, ale zapomniałeś wrzucić ćwiczenia do swojej codziennej...