• 26 kwietnia 2024

Dieta dla seniora

    Niedożywienie u osób starszych? Jest to niestety poważny problem i to wcale nie dlatego, że takie osoby nie maja dostępu do odpowiedniej ilości żywności. Badania naukowe pokazują, że wśród seniorów, którzy przyjmują co najmniej 5 różnych leków każdego dnia, odsetek osób niedożywionych wynosi blisko połowę. Związane jest to miedzy innymi ze spadkiem rozmiaru wątroby o 30-40%. Chociaż starość sama w sobie to nie choroba, wiele układów w organizmie działa tak, jakby było dotknięte silnymi schorzeniami. Spada nie tylko masa mięśniowa, ale zmniejsza się też chociażby rozmiar mózgu. Fakt ten z kolei przekłada się na zaburzenia percepcji, które mogą prowadzić chociażby do tego, że osoba starsza nie kontroluje swojej diety, przez co jej organizm się mocno wyniszcza.

Niedożywienie a otyłość

    Niedożywienie może być problemem także osób z nadwagą. Spowodowane jest to tym, że mają one dość kalorii, ale nie mają składników odżywczych, bo jedzą głównie produkty bardzo wysoko przetworzone. U takich osób dochodzi do podobnych zaburzeń, co u osób głodzonych. Słabiej pracuje mózg, niedostatecznie wydzielane są hormony, spada odporność…

Gorsza praca układu pokarmowego

   U seniorów zwykle źle funkcjonuje układ pokarmowy. Produkują mniej śliny, często nie mają już zębów, w ich jelitach zanikają kosmki i to wszystko prowadzi do zaburzenia najpierw rozdrabniania, a potem wchłaniania pokarmów. Słabsze mięśnie oznaczają też gorszy transport substancji pokarmowych w jelitach.

Interakcje z lekami

    Niektóre przyjmowane przez seniorów leki mają bezpośredni wpływ na sposób ich odżywiania. Może to być spowodowane odwodnieniem i gorszą pracą jelit. Zwłaszcza jeśli w ich diecie brakuje błonnika. Dużo błonnika z dużą ilością płynów może z kolei prowadzić do zaparć.

    U osób starszych upośledzony jest zwykle także smak, przez co wiele rzeczy jest po prostu mdłych.

    Osoby starsze produkują mniej enzymów trawiennych. Pokarmy przygotowywane dla nich powinny być lekkostrawne, najlepiej gotowane.

    Spowolniony metabolizm u starszych osób oznacza z kolei, że niektóre produkty są dla nich znacznie mniej wartościowe. Chodzi głównie o produkty wysokoenergetyczne, takie jak tłuszcze nasycone oraz rzeczy bardzo bogate w cukry. Trzeba to zostawić zwłaszcza z faktem, iż po 50. roku życia dzienne zapotrzebowanie na energie spada o około 30% w porównaniu z osobami młodszymi. Efektem tego może być otyłość, która organizmowi nie pomaga. Nie ma jednej diety dla seniora     Nie da się przygotować jednej diety, która byłaby rozwiązaniem dla każdego seniora. Tym niemniej, można przygotować zręby takiej diety. Musi być ona przede wszystkim dobra pod względem ilości kalorii. Nie powinna przekraczać poziomu 2000 dla mężczyzn i 1800 dla kobiet. Muszą być w niej też zachowane proporcje składników odżywczych. W 100 gramach pokarmu powinno być około 55% węglowodanów, 25% tłuszczów i 15% białek. Wartości te nie sumują się do 100%, ponieważ są to wartości szacunkowe. Dopuszczają pewną tolerancję.

    W diecie seniorów powinno być sporo olejów roślinnych, a także orzechów, ale w niewielkich proporcjach.

Problemy z trzustką

    Bardzo często u osób starszych dochodzi do upośledzenia funkcji trzustki. Efektem tego jest najczęściej rozwiniecie się cukrzycy typu II, która związana jest bardzo mocno z otyłością brzuszną. Cukrzyca tego typu ogranicza wychwyt glukozy przez mięśnie, co skutkuje ich zanikaniem ,jak również może prowadzić do różnych innych zaburzeń w całym organizmie. Wczesnym objawem cukrzycy mogą być nawracające biegunki. Konieczna w takich przypadkach jest zmiana diety.

Share :

Może Cię zainteresować

Cztery filary zdrowego stylu życia

Rozpocząłeś tydzień detoksu po przejedzeniu w weekend, ale zapomniałeś wrzucić ćwiczenia do swojej codziennej...